Pri objednávke nad 50 máte dopravu zadarmo po celej Slovenskej republike!

Každý, kto niekedy zažil migrénu na vlastnej koži, vie, aká je to nepríjemná a vyčerpávajúca zdravotná komplikácia. Migréna je stav silnej - často jednostrannej - pulzujúcej bolesti hlavy, ktorá trvá niekoľko hodín, niekedy aj dní (hlásené boli prípady až 72 hodín). Môže byť sprevádzaná poruchami videnia, nevoľnosťou, dávením a precitlivenosťou na svetlo. Mnohí pacienti s migrénou zažívajú predstupeň záchvatu nazývaný "aura". Ak sa stav zachytí v tomto štádiu, môže to zmierniť alebo urýchliť priebeh samotnej migrény. Existuje niekoľko možných riešení, od konvenčných farmakologických metód až po alternatívne metódy, medzi ktoré patrí aj konope.

Migréna a tradičná medicína

Migréna je v medicíne veľmi diskutovanou témou. V súčasnosti je opísaných približne tridsať možných príčin jeho výskytu. Predpísané sedatíva a mierne trankvilizéry sú bohužiaľ sprevádzané dlhým zoznamom závažných vedľajších účinkov. To je jeden z dôvodov, prečo mnohí pacienti hľadajú alternatívnu cestu.

Pacienti sa zhodujú, že konope funguje

Z priamych skúseností mnohých pacientov na celom svete vyplýva, že konope má potenciál zmierniť bolesť, nevoľnosť a zvracanie. Tento zoznam presne zodpovedá príznakom migrény. V tomto zmysle je konope indikované na liečebné účely aj v Českej republike.

Vybrané štúdie z posledných rokov

Účinky konope v súvislosti s migrénou boli v posledných rokoch predmetom mnohých vedeckých štúdií. Spomíname nasledujúce:

Štúdia z roku 2016 /časopis Pharmacotherapy/ sumarizuje, že liečivé konope znižuje frekvenciu migrén. Výskumníci sledovali 121 dospelých ľudí trpiacich migrénami na dvoch špecializovaných klinikách pre liečbu konope v Colorade. Ich pozorovania ukázali, že kontrolované užívanie marihuany u niektorých pacientov výrazne znížilo frekvenciu migrén [1].

Prehľad vedeckej literatúry z roku 2017 /časopis Cannabis and Cannabinoids Research/ skúmal používanie konope pri bolestiach hlavy vo všeobecnosti. Vedci dospeli k záveru, že po ďalších klinických skúškach sa konope môže stať primárnym liekom na zmiernenie bolesti pre niektorých pacientov trpiacich bolesťami hlavy. Výskumníci identifikovali jedinečné výhody perorálneho podávania kanabinoidov pri prevencii bolestí hlavy a tiež zdôraznili úlohu kanabidiolu (CBD) ako potenciálneho prostriedku na zmiernenie bolesti hlavy [2].

V novšom prehľade vedeckej literatúry z roku 2018 /časopis Frontiers in Pharmacology/ sa uvádza, že kanabinoidy sú sľubnou skupinou látok v prevencii a liečbe migrény [3].

Výskum aj skúsenosti pacientov hovoria v prospech konope v boji proti migréne v zmysle veľkej nádeje. Je to samozrejme proces a beh na dlhú trať, ale s veľmi sľubným cieľom.

[1] Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26749285

[2] Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5436334/

[3] Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5928495/