Konope je už tisíce rokov známe svojou schopnosťou zvyšovať chuť do jedla. Preto sa v posledných rokoch skúma aj jeho potenciálny prínos pre pacientov trpiacich niektorými formami porúch príjmu potravy, ako je mentálna anorexia. Najnovší výskum potvrdzuje jeho ďalekosiahly a predtým netušený presah na tento typ duševnej choroby.

Mentálna anorexia

O mentálnej anorexii sa hovorí vtedy, keď jedinec úmyselne znižuje svoju telesnú hmotnosť rôznymi metódami a postupmi. Medzi hlavné stratégie patrí vyhýbanie sa príjmu potravy ako takej. Pacient tiež používa rôzne metódy a postupy, aby sa vyhol priberaniu na váhe - hovoríme o vyvolávaní zvracania, zneužívaní diuretík, preháňadiel a rôznych iných liekov a prípravkov, ktoré potláčajú normálnu chuť do jedla. Charakteristickým znakom pacienta je index telesnej hmotnosti (BMI) 17,5 alebo menej.

"Mentálna anorexia má najvyššiu úmrtnosť spomedzi psychiatrických porúch a možnosti jej liečby sú stále veľmi obmedzené."[1]

Endokanabinoidný systém

Endokanabinoidný systém ľudského tela je stále len čiastočne preskúmaný. Najnovšie štúdie však ukazujú, že zohráva dôležitú úlohu pri regulácii chuti do jedla v ľudskom tele. Vedci sa snažia preniknúť čoraz hlbšie do fyziologických zákonitostí tohto systému, ktorý ovplyvňuje základné biologické funkcie tela, ako je chuť do jedla, príjem potravy a pocit sýtosti.

Receptor s názvom CB1 sa nachádza najmä v bunkách mozgu, miechy, žalúdka, svalov alebo pankreasu, zatiaľ čo CB2 sa nachádza najmä v bielych krvinkách, slezine, mandľovom tkanive alebo pečeni. Ďalší výskum však ukázal, že telo samo vytvára podobné látky, ktoré sa hodia do rovnakých receptorov. Napríklad anandamid, ktorý je zodpovedný za náladu a stav mysle, ale nie je taký silný ako THC, sa nachádza na rovnakých receptoroch ako psychoaktívny THC (tetrahydrokanabinol).

Ak je hypotéza, že za vznikom mentálnej anorexie môže byť dysfunkčný endokanabinoidný systém, správna, užívanie THC by mohlo priniesť subjektívne aj objektívne zlepšenie zdravotného stavu pacientom, ktorých telo nie je schopné produkovať a spracovávať dostatočné množstvo vlastného kanabinoidu anandamidu. Celý systém však ešte nebol dostatočne preskúmaný, aby sa dal špecifikovať jeho vzťah k duševným chorobám, ako je mentálna anorexia. Čím lepšie sa v tejto problematike časom vyznáme, tým lepšie máme šance na úspešné nájdenie vhodných liečebných postupov.

Zdroj:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18926548

2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23829365

3) Bylinky Revue, Konopné číslo 3. díl, vyd. 1/2018, Poruchy příjmu potravy, s.56-61

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18926548