Pri objednávke nad 50 máte dopravu zadarmo po celej Slovenskej republike!

Reumatoidná artritída (bežne známa ako reumatizmus) je zápalové autoimunitné ochorenie, ktoré postihuje tkanivo chrupavky a kĺbov, ale môže sa rozšíriť aj do pľúc, srdca a očí. Nediagnostikovaná a neliečená reumatoidná artritída môže výrazne obmedziť pohyblivosť človeka. Toto ochorenie postihuje ženy 2-3-krát častejšie ako mužov a zvyčajne sa objavuje v pokročilom veku - hoci to nie je podmienkou.

Ochorenie kĺbov je vždy spojené so zníženou pohyblivosťou. Reumatoidná artritída prináša aj pretrvávajúce bolesti, na ktoré lekári predpisujú množstvo liekov, väčšinou na báze opiátov. Na vedľajšie účinky liekov sa často predpisujú iné lieky. Riešením pre mnohých by mohlo byť lekárske konope. Aké sú doterajšie výsledky výskumu?

Na bolesť áno

Reumatoidná artritída je trochu mimo hlavného prúdu výskumu, hoci ide o závažné ochorenie. Štúdie sú preto čiastočné, ich závery sú pre vedeckú komunitu nepresvedčivé a vedci žiadajú ďalší a rozsiahlejší výskum.

Britskí vedci uskutočnili dvojito zaslepenú štúdiu účinku konopného lieku Sativex na bolesť spôsobenú reumatoidnou artritídou. Počas 5 týždňov skúmali 58 pacientov, ktorí večer požívali liek (alebo placebo) a ráno hlásili intenzitu bolesti, kvalitu spánku a rannú stuhnutosť.

Sativex mal výrazne priaznivý účinok na bolesť pri pohybe a kvalitu odpočinku a spánku. Pacienti nezaznamenali žiadny rozdiel v rannej stuhnutosti. Táto štúdia sa označuje ako predbežná a jej výsledky si vyžadujú ďalšie skúmanie účinku konope na reumatoidnú artritídu. [1]

Kanabinoidy majú analgetické a protizápalové účinky a to, že pôsobia proti bolesti, najmä reumatickej bolesti kĺbov, dokazujú dve americké štúdie. [2] a [3] Tieto výsledky však nie sú dostatočne presvedčivé.

Liečba samotnej artritídy? Zatiaľ nie.

Dve izraelské štúdie opisujú súvislosť medzi kanabinoidmi THC a CBD a autoimunitnými ochoreniami. Konope môže pôsobiť ako imunomodulátor, a tým pozitívne ovplyvňovať vývoj reumatických ochorení. Klinické výsledky to však zatiaľ jednoznačne nepotvrdili a neodporúčajú liečbu reumatoidnej artritídy konope. [4] a [5]

Existuje napríklad aj štúdia, ktorá sumarizuje niektoré doterajšie výsledky používania kanabinoidov pri liečbe chronickej bolesti nenádorového pôvodu, ktorej výsledkom je absolútne neodporúčanie kanabinoidov. [6] Výsledky výskumu sú rozporuplné a je potrebné vykonať rozsiahlejšie štúdie s presvedčivými výsledkami.

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16282192

[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18728714

[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28967368

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27859024

[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29884803

[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29847469