Celosvetový problém nadmerného užívania antibiotík sa v súčasnosti vystupňoval do takej miery, že sa vyvinuli baktérie, ktoré sú voči týmto liekom špeciálne odolné. To predstavuje skutočnú hrozbu pre svetovú populáciu a jej zdravie. Znižujúca sa účinnosť antibiotík sa niekedy označuje ako postantibiotická éra - inými slovami, ako stav, keď sa bežne liečiteľné infekcie stávajú opäť smrteľnými.

Nádej z prírodných zdrojov

Nedávne štúdie ukázali, že účinné látky v konope, konkrétne kanabidiol (ďalej len CBD), majú okrem iných vlastností aj veľmi silné antibakteriálne a antimikrobiálne účinky, a to nielen proti bežným baktériám.

V štúdii z roku 2008 s názvom "Antibakteriálne kanabinoidy z Cannabis sativa: štúdia štrukturálnej aktivity" sa zistilo, že kanabinoidy majú silné antibakteriálne vlastnosti, a to aj proti MRSA (zlatý stafylokok rezistentný na meticilín):

"Všetkých päť hlavných kanabinoidov (kanabidiol, kanabichromén, kanabigerol, delta-9-tetrahydrokanabinol a kanabinol) preukázalo silnú aktivitu proti celému spektru typov zlatého stafylokoka rezistentného na meticilín (MRSA), ktoré sú dôležité pre súčasnú medicínu."

"Všetky látky preukázali silnú antibakteriálnu aktivitu. Aktivita proti niektorým typom baktérií bola výnimočná, najmä proti SA-11999 B, baktérii rezistentnej na viaceré antibiotiká, ktorá má vysoký stupeň rezistencie na niektoré fluorochinolóny. Pozoruhodná bola aj silná aktivita proti EMRSA-15 a EMRSA-16, hlavným typom zlatého stafylokoka rezistentného na meticilín. V porovnaní so štandardnými antibiotikami je účinok konope oveľa silnejší."[1]

Konope je veľmi dômyselná rastlina

Je zrejmé, že rastlina konope je vysoko vyvinutý prírodný organizmus s doteraz neobjaveným potenciálom. Svet prírody a najmä rastlín nás jednoducho neprestáva prekvapovať. Nezostáva nám nič iné, len pozorovať, učiť sa a zvažovať výhody, ktoré nám to prináša.

Z nášho sortimentu vám odporúčame naše CBD oleje. Oleje sa vyrábajú z rastlín Cannabis Sativa pestovaných v panenskej prírode v chránenej oblasti bez použitia pesticídov a herbicídov. Vyskúšajte si jeho priaznivé účinky na vlastnej koži.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18681481

[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18681481